Sürekli Gelişim İçin Bir Öneri

Fatmanur Erdogan, yenibiris.com

Eskiden lise mezuniyeti iş kapılarını açardı. Günümüzde lisans dereceniz olmadan iş kapıları açılmıyor. Yakın bir gelecekte, yüksek lisans minimum bariyer haline gelecek, bunu da herhalde doktora dereceleri izler bu gidişle…

Türkiye’de sürekli eğitim son 7-8 yılda popülerlik kazandı. Bunun en önemli sebeplerinden biri artık tek bir konu hakkında aldığımız eğitim ile işimizde uzmanlaşmanın neredeyse imkansız hale gelmesi. 1980’li yıllarda Bilgisayar Mühendisliği okuyanların diplomalarının, hızla gelişen teknolojik yapıdan dolayı hiçbir anlam ifade etmemesi konuya iyi bir örnek sanırım

Uzmanlık sahibi olmak artık çok farklı alanlarda bilgi sahibi olmamızı şart koşuyor. Pazarlama yada iletişim alanında uzmanlaşmak isteyenlerin, internet teknolojilerinden kapsamlı olarak anlıyor olması kaçınılmaz. İnsan Kaynakları uzmanlarının, pazarlama ve psikoloji alanlarında da bilgi sahibi olması uygulamaların başarıyla hayata geçmesinde büyük etken. Avukatların, genel iş yönetimini biliyor olması, özellikle kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin olmazsa olmazlarından. Bu listeyi bu şekilde uzatabiliriz.

Konu ögrenmek olunca, aklımıza hemen bir diploma geliyor. Oysa bilgi sahibi olmak lisans derecesine bağlı değil. Özellikle gelişmelerin çok hızlı olduğu bu dönemlerde, çoğu zaman 2 yılınızı yüksek lisansa harcamanız pek akıl karı olmayabiliyor. Öğrenmenin kurslara, üniversitelere yazılmakla, sertifakalar, dereceler almakla ilgili olmadığını hepimiz biliyoruz. Ancak iş imkanlarımızı artırması açısından önemli olan bu tür belgeleri almak konuya olan ilgimizin derecesinin de bir göstergesi olduğundan etkisi de yadsınamaz. Yine de, önemli olan, belgeyi almak yerine içeriği almak olduğunda, daha derin öğrenme sağlayabiliyoruz.

Türkiye’de fazla tercih edilen bir yöntem değil belki ama ne istediğinizi biliyorsanız, diploma almak derdinde değilseniz, size Universal Class’ı tavsiye ederim. Bu online eğitimler, sertifika almak isteyenlere bu imkanı da sunmakta.

Eğer bir konuda daha da derinleşmek istiyor ama lisans ya da yüksek lisans derecesi almayı gerekli görmüyorsanız, Universal Class online eğitimlerini deneyin derim. Hem fiyatları cebinizi yakmayacak, hem eğitim kalitesinden memnun kalacaksınız. Aradığınız dersleri üniversitelerin lisans programına kabul edilmeden alamıyorsanız, ya da dersleri bulduğunuzda, o konuda eğitim alabilmeniz için binbir çeşit prosedürle karşılaşıyorsanız ve amacınız öğrenmek istediğiniz konuda ne kadar derinleşmek istediğinizi anlamaksa, universal class ve benzeri eğitim imkanlarını değerlendirmekten çekinmeyin derim.

Gerçek sürekli öğrenme işte böyle bir şey. Gerçek gelişme işte böyle bir şey.

Leave a Reply