Blog Yaz, Kariyer Yap

By Fatmanur Erdogan, yenibiris.com

Yurt dışında şirketlerin önemle takip ettikleri birer platform olan blog yazıları, Türkiye’de fazla yaygın değil. Etkisi yüksek olan blog sayısı kısıtlı. Bu da kariyer yapmak isteyenlere bir fırsat yaratıyor. Uzman olduğunuz konuda hazırlayacağınız bir blog size profesyonel yaşamda bakın ne kazandırır…

İlgi alanınız ya da profesyonel dünyada uzman olduğunuz konuda hazırlayacağınız bir blogun size birkaç kritik faydası olabilir. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz:

İtibar yönetimi: Artık herkes her konuyu internette arıyor. İşverenler isminizi Google’lıyor. Hangi konuda tanınmak istiyorsanız, o alanda kendinizi konumlayabilirsiniz.

Kariyer yönetimi: Alanınızda uzman olduğunuzu göstermenin en iyi yollarından biri, blog yazmak. İş dünyasında pek çok  insan arasından sıyrılmak bu kadar zorken ve hazır ortam bu kadar boşken bunu kullanmak gerek. Blog yazmak, hem konu hakkında bilginizin derinliğini fark ettirecek, hem de sürekli okuyan, araştıran ve trendleri takip eden bir profesyonel olduğunuzu gösterecektir.

Network yönetimi: Blog dünyası enteresan. Teknolojiyle arası pek olmayanlar, medya araçlarını kullananların network yapmadığını, bir odada bilgisayarları ile baş başa olduğunu farz ediyor. Oysa, blogunuz hiç tahmin etmediğiniz derecede yaygın bir network’e sahip olmanızı sağlıyor. İnsanların sizi tanımasına, size yaklaşmasına fırsat yaratıyor. Aynı şekilde, sizi de diğer blog yazarları ile iletişime geçmek için cesaretlendiriyor.

İş fırsatı yaratmak: Yazdığı blog sayesinde şirketlerden teklif alan arkadaşlar var. Belki çok sık rastlanan bir durum değil ama fırsatın doğmasına sebep olabilecek güçte. Aynı zamanda kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız, blog yazmak konunuzla ilgili olanların sizi takip etmesini de sağlayabilir.

Fayda yaratmak: Blog yazarları fayda yaratmayı bilen kişilerden oluşuyor. Blog yazma amaçları her ne olursa olsun, yazarlar okura kendilerinden bir şey vererek okurların hayatlarını etkiliyor. Blog yazarları aynı zamanda birbirlerini cesaretlendirmeyi bilen ve pozitif yaklaşıma sahip kişilerden oluşuyor. Destek vermeyi, yardım etmeyi ve paylaşmayı seven bir grup insan blog yazarları… Kısacası, iş dünyasının aradığı önemli kişilik özelliklerine sahip kişiler.

İyi bir eğitim aracı: Yazı yazmak hiç de kolay değil! Hele etkili bir yazı yazmak hiç kolay değil. Blogunuz sayesinde hem yazmayı hem de kendinizi ifade etmeyi öğreniyorsunuz. Bu da, özgeçmişinizi hazırlarken gereken yeteneği kazanmanıza ve iş görüşmelerinde kendinizi daha iyi anlatmanıza destek olacak harika bir araç.

Leave a Reply